Při fotografiích malých objektů (přes optický mikroskop) je mimořádně omezující malá hloubka ostrosti v zorném poli a zároveň se objekty stále hýbou (Brownův pohyb). Například, pokud pylové zrno vypadá jako ježek (koule s bodlinami), tak to není v mikroskopu nikdy vidět. Musí si to člověk domyslet z obrázku "rozmazaný kruh s ostrými paprsky"
Použití Lytra by to řešilo: jedna fotka, z ní dodatečně generovaných několik lokálně ostrých obrázků (v různých rovinách ostrosti), ze kterých půjde složit obrázek, který je ostrý v celé tloušťce preparátu.
Odpovědět0 0
Je to velka skoda ze sa tato technologia neujala. Moznost dodatocne nastavovat rovinu a hlbku ostrosti je podla mna este revolucnejsia nez napriklad nastavovat vyvazenie bielej az po expozicii (ktoru priniesla digitalna fotografia). Sucasna doba (a jej technologie) na Lytro asi este nebola dostatocne zrela...
Odpovědět0 0
řekl bych jim to rovnou. Jak dlouho trvalo Panasonicu, než přidal funkci dodatečného výběru zaostření, tedy autofokus bracketingu? Při nesrovnatelně lepší kvalitě fotek i foťáků.
Odpovědět0 0
To ano, ale vsetky tie postfocusy a focus bracketingy nie su vhodne na dynamicke sceny ktore sa rychlo menia. Lytro ma vyhodu prave v tom, uz jedna jedina expozicia sa da dodatocne ostrit (vratne vyberu roviny a hlbky ostrosti).
Odpovědět0 0
Tak pokud chcete 4 MPx obrázek s mizernou kvalitou a zašlými barvami, je pro vás Lytro jistě výhra.
Odpovědět1 0
Přesně tak. První Lytro nemělo reálně ani 0,5 Mpx. A to dnes považuji za docela problém. Ale jinak je to boží věc. Konstantní, nadprůměrná světelnost zoom objektivu, "ostření" od nula cm i na nejdelším ohnisku atd. Myslím si, že to je budoucnost digitální fotografie, ale chce to ještě čas.
Odpovědět0 0
Já si zase myslím, že je to slepá větev, hodná prozkoumání Járou Cimrmanem. Problém je totiž v tom, že složitost snímání v Lytru roste s druhou mocninou rozlišení v megapixelech. V době, kdy by technika mohla dospět k Lytru na 20 MPx, budou ostatní foťáky zase někde úúúplně jinde - nebo tady s luky a šípy budeme lovit zdivočelé psy v troskách měst.
Odpovědět0 0
No, podle DPreview měl 4 Mpx Lytro Illum snímač o vel. 1/2" (reálně to ovšem nejspíš poskytovalo jen 1 - 2 Mpx). Snímač Lytra při velikosti APS-C už by ovšem mohl mít solidní rozlišení. Pokud máte na mysli složitost, nikoliv velikost snímače v závislosti na poskytovaném rozlišení, tak problematiku rostoucí složitosti výroby s rostoucím rozlišením bohužel nedokážu posoudit.
Zase na druhou stranu - v době sériově vyráběných počítačových procesorů současné generace, že by nějaká, byť i velmi složitá architektura byla problémem?
Odpovědět0 0